Praca specjalisty utrzymania ruchu zazwyczaj wiąże się z linią produkcyjną, działającą w trybie non stop. Wówczas potrzebny jest pracownik dozorujący działanie linii, by nie było ono przerwane i nie nastąpił przestój. Oczywiście nie zawsze da się uniknąć przestoju, jednak dokładając starań i reagując wcześnie na wszelkie trudności można unikać awarii.
Co za tym idzie specjalista ds. utrzymania ruchu ma odpowiedzialne zadanie. Musi być czujny i obserwować wskaźniki pracy maszyn, urządzeń, a także personelu. Nie można dopuścić do sytuacji, iż stanowisko pracy będzie puste lub też powodować opóźnienia. Różnorodność zadań powierzanych personelowi utrzymania to zaleta tej pracy. Jednym z zadań jest właśnie doraźne zastąpienie pracownika w jego pracy, na przykład podczas przerwy, złego samopoczucia, nagłej sytuacji.
Osoby utrzymania ruchu mają w swoich kompetencjach wsparcie pracowników produkcyjnych, kontrolę surowców, opakowań itp. Wiele zależy od danej linii produkcji. Czasem utrzymanie ruchu to zarządzanie magazynem i poruszanie się wzdłuż ciągów komunikacyjnych wózkami widłowymi, a czasem to kwestia ułożenia kartonów z gotowym wyrobem lub półproduktem.