Praca na trzech zmianach

Praca na trzech zmianach

Praca jako specjalista utrzymania ruchu to zwykle praca zmianowa. Oznacza to iż podejmując takie zatrudnienie musimy liczyć się z pracą w nocy. Czasem to tylko kilka nocek w miesiącu, a czasem połowa miesiąca do przepracowania nocą. Praca na nocnej zmianie ma swe plusy i minusy jednak dla wielu osób to bardzo poważna wada.

Są osoby które mają problem z przestawieniem zegara biologicznego i pracą nocą, są wówczas osowiałe i mniej wydajne, a praca specjalisty utrzymania ruchu wymaga czujności i dokładności. Są też tacy pracownicy którzy nocą odżywają. Będąc kierownikiem zmiany dobrze jest umieć zaplanować grafik pracy tak by wykorzystać indywidualne cechy pracowników. Niestety nie zawsze jest to możliwe, wówczas dzielone są zmiany nocne po równo wszystkim pracownikom.

Praca zmianowa to również praca popołudniami. Ta zmiana jak raz jest wygodna, bowiem przed południem można wiele rzeczy załatwić w urzędach, czy sklepach, o wiele więcej niż popołudniem po pracy na rannej zmianie. Układ zmian w ciągu doby zależy do struktury firmy i jej profilu. Czasem zmiany zaczynają się już od szóstej rano, a czasem dopiero od ósmej.