Dobór preparatów czyszczących w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

środki czyszczące

Jednym z elementów mądrego TPM (ang. Total Productive Maintenance) jest z całą pewnością odpowiednie czyszczenie i konserwacja całego sprzętu produkcyjnego. Poza samymi metodami czyszczenia, bardzo ważny jest również odpowiedni dobór środków chemicznych. Niezależnie zatem od stosowanej metody usuwania zanieczyszczeń – mechanicznej, natryskowej a nawet ciśnieniowej, detergent powinien mieć odpowiednie pH.

Wszelkie tłuste powierzchnie, smary, woski, tłuszcze roślinne, zwierzęce a nawet sadzę najskuteczniej usunie preparat o pH zasadowym. Na wszelki brud organiczny również najlepiej stosować środki o odczynie zasadowym.

Wszystkie nieczystości nieorganiczne natomiast, takie jak wszelkiej maści osady (z kamienia, wapienny, z twardej wody) naloty (z cementu, z betonu, z nagarów) doskonale usunie preparat o odczynie kwaśnym.

Elementy o podwyższonej wrażliwości, takie jak stal, powierzchnie polimerowe czy woskowane, powinny być czyszczone przy użyciu preparatów o pH obojętnym.

Zdarzają się natomiast również zanieczyszczenia, na które nie podziałają klasyczne środki chemiczne. Trzeba wówczas zadziałać czymś znacznie silniejszym. Grupą preparatów działających poprzez silną reakcję są z całą pewnością rozpuszczalniki. Żadne inne środki nie są tak skuteczne. Wiąże się to również niestety z pewnymi minusami. Okazuje się bowiem, że tak wysoka efektywność, musi być okupiona m.in. wysokim poziomem toksyczności oraz negatywnym oddziaływaniem na środowisko.

Warto więc dobrze przemyśleć kwestię preparatów stosowanych w przedsiębiorstwie produkcyjnym, żeby uchodzić za firmę, która nie tylko produkcję ma na wysokim poziomie, ale również dba o środowisko naturalne.