Ciekawa praca specjalisty utrzymania ruchu

Ciekawa praca

Na niektórych stanowiskach w dużych firmach nie można narzekać na brak pracy, nudę, czy złe zarobki. Jednym z takich stanowisk jest specjalista utrzymania ruchu. Jest to osoba odpowiedzialna za to, aby wszystkie maszyny w fabryce funkcjonowały prawidłowo.

Teoretycznie, aby tego dokonać, wystarczy zakupić dobrej jakości sprzęt i postawić przy nim przeszkolonych operatorów maszyn. W praktyce niemal każdy dział firmy potrzebuje innych urządzeń, które zamawia się u innych producentów. Mają one różną klasę i różną awaryjność, wiele z nich pochodzi też od różnych producentów. Wynika to ze specyfiki danych wyrobów tworzonych w tej firmie, a tego, czy podczas zakupu warunki oferowane przez którąś z firm były korzystniejsze niż u konkurenta. Każde z urządzeń zostało zakupione w innym czasie, zatem ma inne okresy gwarancji. Wiele sprzętów wymaga przeprowadzania corocznych okresowych badań. Jeśli takich sprzętów w fabryce jest mnóstwo, wówczas każdy z nich będzie miał inny termin badania.

Nadzorem nad tymi wszystkimi terminami zajmuje się właśnie specjalista utrzymania ruchu. Dba on o to, aby wszystkie urządzenia funkcjonowały sprawnie. Jeśli nie – organizuje dla nich serwis naprawczy, części zamienne lub likwiduje sprzęt i dokonuje zakupu nowego. Ma w ciągu dnia bardzo dużo pracy.