Bezpieczeństwo i praca na akord

Bezpieczeństwo i praca na akord

W przypadku linii produkcyjnych gdzie muszą zostać wyrobione określone normy i rozliczenie pracy jest akordowe specjalista utrzymania ruchu ma szczególne zadanie. Poniekąd wypełnia on zadanie kontrolera jakości jak również kontroli ilościowej. Niestety pośpiech sprzyja wypadkom i środowisko pracy pełnej niebezpiecznych zachowań.

Zadaniem specjalisty utrzymania ruchu jest dbałość o wysoką jakość pracy przy zachowaniu pełni bezpieczeństwa ruchu. Utrzymanie ruchu zajmuje się między innymi dostarczeniem palet, opakowań i odbiorem gotowych produktów, przewożeniem elementów ze stanowiska na inne stanowisko montażowe itp. wbrew pozorom przy jednej linii produkcyjnej jest bardzo wiele pracy.

Firmy oszczędzając na kosztach pracowniczych zatrudniają niewiele osób do personelu utrzymania ruchu, co za tym idzie załoga musi radzić sobie sama, kontrolując się nawzajem i pomagając w parach podtrzymujących oraz zapobiegających przestojom. Problematycznym bywa zwolnienie lekarskie czy urlop pracownika utrzymania ruchu, gdy nie ma go kto zastąpić podczas nieobecności. Niemniej to problem wielu zakładów produkcyjnych w całym kraju i nie tylko w Polsce.